Zwiększ wydajność pracy magazynu, czyli autonomiczne wózki widłowe

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zwiększ wydajność pracy magazynu, czyli autonomiczne wózki widłowe

W coraz większej ilości zadań wyręczają nas roboty. Autonomiczne wózki widłowe to rozwiązanie, które znakomicie sprawdza się w nowoczesnych magazynach.

Przemysł przyszłości wymaga rozwiązań przyszłości

Jednym z modnych trendów w przemyśle jest automatyzacja praktycznie każdego procesu, który na tę automatyzację jest podatny. Mówimy tu więc zarówno o kontroli jakości, procedurach stricte technologicznych i logistyce na linii produkcyjnej.

Z nie tak dużą ilością innowacji mamy natomiast do czynienia po opuszczeniu zautomatyzowanej sali, w której powstają nowe produkty. Magazyny wciąż traktowane są po macoszemu – a pole do wdrożenia nowoczesnych technologii jest. Do jednych z najbardziej interesujących rozwiązań, które mogą zupełnie odmienić charakter funkcjonowania przestrzeni magazynowej, są autonomiczne wózki widłowe. Przyjrzyjmy się ich specyfice i wartości dodanej, jaką mogą potencjalnie generować dla funkcjonowania magazynu.

Jak działają autonomiczne wózki widłowe?

Wózki widłowe pozwalają na transport ciężkich ładunków, podnoszenie ich i umieszczenie na półkach, a także znoszenie ich z wysokości. Najczęściej obsługiwane są przez człowieka – ten jest w stanie bardzo skutecznie operować takim pojazdem po przestrzeni magazynowej. Eliminacja czynnika ludzkiego w tym wypadku była bardzo odległą wizją. 

Jednak jeśli wózek zostanie wyposażony w odpowiednie autonomiczne narzędzia, a sama przestrzeń magazynowa będzie dostosowana do tego typu urządzeń, możliwe jest jego poprawne działanie. Szczególnie, że istnieje wiele innowacyjnych technologii, które pracę takiego pojazdu mogą wspierać.

Reasumując – autonomiczny wózek widłowy przemieszcza się samoczynnie bez jakiegokolwiek nadzoru człowieka – ten jest tylko odpowiedzialny za zaprogramowanie go i zlecenie określonych zadań.

Kiedy wózki autonomiczne są w stanie skutecznie sprawdzić się w magazynie?

Autonomiczne wózki widłowe nie są rozwiązaniem dla każdego magazynu. W Polsce wiele przestrzeni magazynowych wymaga solidnego uporządkowania, usystematyzowania. Dopiero na etapie, kiedy inwentaryzacja przebiega bez problemu, wszystkie towary są dostępne, magazyn funkcjonuje wydajnie i skutecznie, a kadra może skupić się na kluczowych zadaniach – takich jak zlecanie transportowania towarów wewnątrz magazynu autonomicznym wózkom – jest sens wdrażać takie rozwiązanie.

Natomiast jeśli magazyn nie jest przestrzenią, która działa w sposób optymalny, nie ma w ogóle sensu myśleć o takim rozwiązaniu. Najlepiej stworzyć indywidualny projekt optymalizacji magazynu pod kątem konwencjonalnych wózków widłowych (korytarze muszą być odpowiednio szerokie).

Co z bezpieczeństwem kadry – czy wózki widłowe mogą być przeszkodą dla skutecznego działania człowieka? A może wręcz odwrotnie?

Wysokiej klasy autonomiczne wózki widłowe wyposażone są w systemy, które pozwalają na skuteczną koegzystencję kadry i robotów w przestrzeni magazynowej z zachowaniem BHP. Jeśli na drodze pojazdu stanie pracownik, urządzenie błyskawicznie się zatrzyma, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo samego ładunku. 

Autonomiczne wózki widłowe wyposażone są w systemy wykrywania różnych elementów otoczenia, dlatego są w stanie funkcjonować nawet w sytuacji, gdy w magazynie wystąpi jakieś nieprzewidziane zdarzenie – np. na drodze stanie jakiś niepożądany towar. Jeśli coś będzie nie tak, maszyna zakomunikuje to osobie odpowiedzialnej za nadzór autonomicznych procesów w magazynie. Dodatkowo wózki autonomiczne dysponują trybem manualnym. W sytuacji, w której mechanizmy autonomiczne nie będą działać w odpowiedni sposób, możliwe będzie przejęcie nad nimi kontroli, tak samo jak nad konwencjonalnymi wózkami.

Magazyny przyszłości – wózki widłowe sprzyjają nowoczesnym standardom

W magazynach przyszłości prawdopodobnie zostanie wyeliminowany czynnik ludzki, a autonomiczne urządzenia (takie jak wózki) będą w stanie skutecznie pracować z minimalną zależnością od kadry. Trendy, które sprzyjają tworzeniu autonomicznych magazynów, to m.in. wdrażanie przemysłu 4.0, tworzenie sieci Internet of Things, a także tworzenie coraz bardziej rozbudowanych systemów „postrzegania” rzeczywistości przez roboty.

Zdj. główne: Jake Nebov/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*