Pierwsze drukarki 3D charakteryzowały się niską rozdzielczością, która ograniczała ich możliwości. Obecnie, wraz z rozwojem technologii powstały urządzenia, które na dobre zadomowiły się w przemyśle.
Szybki rozwój technologii druku trójwymiarowego znacznie przyczynił się do spadku cen nie tylko drukarek, ale również materiałów eksploatacyjnych. To zjawisko szybko wykorzystały międzynarodowe korporacje oraz koncerny, które chciały zredukować koszty produkcji. Druk 3D pozwala obniżyć wydatki związane z projektowaniem. Firmy chcące nadążyć za zmieniającymi się trendami muszą stale wymyślać nowe produkty. Jest to nieodłączny element funkcjonowania każdego dużego przedsiębiorstwa. Ogromne wydatki przeznaczone na projektowanie zawsze są obarczone ryzykiem w postaci produktu, który nie trafi w gusta konsumentów. Technologia trójwymiarowa jest nie tylko tańsza, ale przede wszystkim bardzo wydajna.
Przemysł motoryzacyjny daje zatrudnienie ogromnej liczbie osób, dlatego tak ważne jest, aby był jak najbardziej stabilny. Tak zwana obróbka ubytkowa była, jak dotąd, najczęściej stosowaną metodą podczas projektowania nowego samochodu. Jakie są jej wady? Przede wszystkim jest bardzo czasochłonna. Ponadto, generuje dużą ilość odpadów, które są trudne do ponownego zagospodarowania. Druk 3D rozwiązuje te problemy, dlatego największe koncerny motoryzacyjne od kilku lat systematycznie powiększają jego udział w produkcji. Technologia trójwymiarowa wykorzystuje tylko tyle materiału, ile wymaga dany model. W połączeniu ze stale obniżającą się ceną filamentów poniesione koszty są nieporównywalnie niższe.
Drukarki 3D są również wykorzystywane w trakcie tworzenia narzędzi, bez których niemożliwe byłoby wyprodukowanie nowych pojazdów. Oczywiście narzędzia można też zaprojektować i wyprodukować w tradycyjny sposób. Oznacza to jednak długi okres oczekiwania. W branży motoryzacyjnej, tak jak w każdej innej, przestoje oznaczają straty, na które firma w żadnym wypadku nie może sobie pozwolić. Długie oczekiwanie na niezbędne części lub narzędzia może zachwiać całym procesem produkcyjnym. Powstałe w ten sposób straty bardzo trudno odrobić.
Nowoczesna technologia druku trójwymiarowego zagościła także w budownictwie. Wykorzystują ją m.in. budowniczy ogromnych drapaczy chmur.
W trakcie budowy takich budynków niezwykle często zachodzi potrzeba zaprojektowania nowych elementów, których nie ma na rynku. Dzięki drukarkom 3D można to zrobić szybko i stosunkowo tanio. Wiele osób zastanawia się, jak wygląda kwestia wytrzymałości wydrukowanych elementów. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków nie ustępują wytrzymałością i trwałością częściom wykonanym z tradycyjnych materiałów. Ponadto, w zależności od użytego filamentu, poszczególne elementy mogą być jednocześnie trwałe i elastyczne, co jest szczególnie istotne w budownictwie.
Choć trudno w to uwierzyć, powstały już domy w całości wydrukowane w drukarkach 3D. Pomimo że takie wykorzystanie technologii trójwymiarowych nie jest jeszcze bardzo popularne, już dziś wiemy, że takie domy będą znacznie tańsze, a co za tym idzie, dostępne dla zdecydowanie większej liczby osób.
Medycyna to kolejna branża, w której systematycznie wzrasta wykorzystanie druku 3D. Od wielu lat naukowcy we współpracy z lekarzami projektują różnego rodzaju protezy, których największą zaletą jest stosunkowo niska cena. Ponadto, czas potrzebny do wydrukowania takiej protezy jest bardzo krótki.
Druk trójwymiarowy jest wykorzystywany także w ortodoncji do tworzenia implantów zębowych. Wykonanie projektu oraz wydrukowanie implantu zajmuje tylko kilka godzin, a powstały produkt jest niezwykle trwały i wytrzymały.
Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości drukarki 3D będą coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach medycyny.
Branża zabawek to ogromny biznes, który każdego roku przynosi gigantyczne dochody. Nowoczesne drukarki 3D wyróżniają się wysoką rozdzielczością i mogą z powodzeniem wydrukować praktycznie każdą figurę i element. Materiały użyte do druku są nie tylko wytrzymałe, ale również odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu cechują się długą żywotnością. Udział drukarek 3D w produkcji zabawek systematycznie się zwiększa i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.
Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik