Jaki rodzaj opakowania wybrać w transporcie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki rodzaj opakowania wybrać w transporcie?

Odpowiednio dobrane opakowanie pozwoli zminimalizować ryzyko uszkodzenia jego zawartości. Istotny jest więc nie tylko rozmiar, ale także materiał, z którego wykonane jest opakowanie. Właściwie dopasowane opakowanie ułatwia proces dostawy i pozwala na zwiększenie jego jakości. Podpowiadamy, jak wybrać rodzaj opakowania.

Dlaczego odpowiednie opakowania są istotne?

Jeśli chodzi o transport niewielkich przedmiotów, wybór opakowania nie jest tutaj tak trudny. Najczęściej wystarczy skorzystać z kartonu dobrej jakości i użyć wypełniaczy. Jeśli chodzi o pudełka i kartony sklep oferuje ich różne wielkości i rodzaje, dlatego bez problemu można dopasować je do przewożonego towaru.

W przypadku transportu wielkogabarytowych przedmiotów należy szczególnie dokładnie przeanalizować wybór opakowania, zwłaszcza, jeśli towar jest podatny na uszkodzenia. Nawet jednak, jeżeli towar jest odporny na zniszczenia, to jeśli znajdować się będzie w nieodpowiednim  opakowaniu, może im ulec. Dlatego też najlepiej jest założyć, że produkt nie będzie traktowany w należyty sposób i zwrócić uwagę na opakowanie. Na ryzyko uszkodzenia narażone są zwłaszcza przesyłki zagraniczne. Tutaj najczęściej w grę wchodzą różne środki transportu oraz dłuższy czas procesu dostawy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opakowania?

Przede wszystkim określ, ile sztuk transportowanego produktu powinno znajdować się w jednym opakowaniu. Następnie oceń rozmiar opakowania tak, żeby towar nie był ani zbyt ściśnięty, ani żeby wokół nie było zbyt dużo wolnej przestrzeni. Obydwie opcje mogą grozić uszkodzeniem towaru.

Jeżeli produkt jest kruchy, weź pod uwagę to, że wokół niego trzeba będzie umieścić kilka warstw zabezpieczających przed uszkodzeniem i przemieszczeniem.

Najważniejsze jest określenie typu produktu i dopasowanie do niego opakowania z odpowiedniego materiału, które zmaksymalizuje jego bezpieczeństwo. Oszacuj wagę produktu razem z dodatkowym zabezpieczeniem. Wytrzymałość opakowania powinna być dostosowana do ciężaru produktu.

Rodzaje opakowań transportowych

– Najbardziej podstawowe, czyli opakowania tekturowe. Są uniwersalne i tanie, a także przyjazne środowisku. Dobrze sprawdzają się na każdym etapie transportu. Co ważne, są dostępne w wielu rozmiarach i różnią się pomiędzy sobą grubością. Pozwala to dostosować odpowiednie opakowanie do przewożonego przedmiotu. Najlepiej sprawdzą się jednak do transportu niezbyt ciężkich materiałów. Warto wiedzieć, że opakowania z tektury falistej są bardzo wytrzymałe, ponieważ stosuje się tu kilka warstw materiału.

– Palety, czyli drewniane platformy na podwyższeniu. Co najważniejsze, są bardzo wytrzymałe i wielofunkcyjne. Można układać na nich zarówno drobne, jak i większe opakowania. Palety są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Najczęściej dostępne w typowym rozmiarze (tzw. europalety), ale także w niestandardowych rozmiarach i kształtach.

– Skrzynie transportowe, które wykonywane są z różnych materiałów, na przykład ze sklejki, drewna, płyt OSB czy płyty pilśniowej. Zapewniają bezpieczeństwo transportowanego towaru i minimalizują ryzyko jego uszkodzenia. Są bardzo wytrzymałe i szczelne, a w zależności od wybranego materiału różnią się pomiędzy sobą wagowo. Skrzynie drewniane są zdecydowanie cięższe na przykład od tych wykonanych z płyty pilśniowej. Takich skrzyń można używać wielokrotnie.

– Skrzyniopalety, czyli rodzaj skrzyń umieszczonych na specjalnej podstawie. Najczęściej wykorzystywane są w transporcie warzyw i owoców.

Zdjęcie główne: Ketut Subiyanto/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*