Nowe technologie usprawnią ruch na warszawskich ulicach

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Nowe technologie usprawnią ruch na warszawskich ulicach

Warszawa to najbardziej zatłoczone miasto w Polsce. Duża ilość samochodów sprawia, że kierowcom i pieszym nie jest łatwo. Władze stolicy starają się wykorzystywać nowoczesne technologie do upłynnienia ruchu. 

Nowoczesne systemy na przejściach dla pieszych

Sposobem na łatwiejsze poruszanie się po mieście ma być zastosowanie nowych technologii. Jedną z nich jest użycie na skrzyżowaniach systemu detekcji pieszych. Sygnalizacje świetlne są wyposażone w czujniki ruchu, systemy termowizyjne oraz radary, które wykrywają gotowość pieszego do przejścia przez ulicę. Dzięki temu ruch jest bardziej płynny. Co więcej, systemy wpływają również na działanie świateł dla kierowców. W momencie, gdy czujniki wykryją, że nie ma już pieszych, wtedy zapala się zielone światło dla samochodów. Takie systemy są stosowane już na ponad 330 skrzyżowaniach w stolicy. 

Bezpieczeństwo na drogach priorytetem

Nowoczesne technologie mają również za zadanie poprawę bezpieczeństwa na drogach Warszawy. Systemy mają ograniczać liczbę wypadków z udziałem pieszych oraz rowerzystów. Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie w rozmowie z serwisem Newseria Innowacje podkreśla, że bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem:

Przede wszystkim skupiamy się na tym, żeby przejścia dla pieszych były bezpieczne i większość naszych działań jest skierowanych na poprawę bezpieczeństwa. Właśnie skończyliśmy trwający prawie pięć lat audyt wszystkich przejść dla pieszych w Warszawie, który nam mówi o tym, które przejścia są niebezpieczne, dlaczego są niebezpieczne i jak poprawić na nich bezpieczeństwo.

Zdjęcie główne artykułu: źródło: Designed by Freepik

Źródło: Materiały prasowe

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*