Przesyłki kurierskie a ekologia – jak firmy sobie z tym radzą?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przesyłki kurierskie a ekologia – jak firmy sobie z tym radzą?

Ekologia jest obecnie bardzo ważna. Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na przyjazne dla środowiska rozwiązania. Świadome i ekologiczne wybory podejmują również firmy kurierskie. Jak branża ta ogranicza niekorzystny wpływ na naszą planetę? Przekonajmy się.

Branża kurierska a ekologia

Obserwując branżę kurierską, można zauważyć, że coraz więcej firm wprowadza rozwiązania, które mają sprawić, że cały proces wysyłki paczki będzie znacznie bardziej ekologiczny. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Ekologiczne pojazdy

Firmy kurierskie robią naprawdę wiele, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Starają się wdrażać różnorodne rozwiązania, by stać się bardziej przyjaznymi otoczeniu. Właśnie z tego powodu coraz więcej firm stawia na poważne zmiany we flocie pojazdów. Wymieniają one stare samochody z silnikami diesla na nowe, ekologiczne auta elektryczne bądź hybrydowe. Warto dodać, że takie posunięcie wymuszone jest nie tylko ekologią, lecz także zasięgiem działania firm kurierskich. Otóż coraz więcej miast rozszerza strefy wolne od pojazdów spalinowych. W ich obrębie mogą poruszać się jedynie auta zeroemisyjne. Z tego względu samochody elektryczne w firmach kurierskich będą stawały się powoli standardem.

Opakowania wielokrotnego użytku

Przez lata konsumenci przyzwyczaili się do tego, że koperty czy pudełka po otrzymaniu przesyłki umieszczali w koszu na śmieci. Od niedawna firmy kurierskie rozpoczęły prawdziwą rewolucję, przede wszystkim w naszych głowach. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem są koperty czy inne opakowania wielokrotnego użytku, które po otrzymaniu przesyłki można ponownie wykorzystać. Wartym uwagi pod względem ekologii trendem jest także stosowanie zużytych kartonów jako wypełniaczy do nowych przesyłek. W ten sposób nic się nie marnuje, co więcej – zyskuje drugie życie.

Zmiana dokumentacji na elektroniczną i punkty nadania/ odbioru

Dużym krokiem, jeśli chodzi o ekologię w firmach kurierskich, była zmiana dokumentacji papierowej na elektroniczną. Dzięki sprowadzeniu listów przewozowych do postaci elektronicznego pliku można było zaoszczędzić wiele ton papieru. Niezwykle ekologiczną i wygodną dla konsumentów opcją są także punkty nadania i odbioru. Dzięki nim kurier nie musi odwiedzać wielu mieszkań w danej okolicy, a podjechać wyłącznie pod jeden punkt, w którym zostawi przesyłki w skrytkach. W punktach tych można nie tylko odbierać paczki, lecz także nadawać je. W efekcie nie tylko proces wysyłki/odbierania paczki jest wygodniejszy, lecz także bardziej ekologiczny. W ten sposób kurier może zaoszczędzić sporo paliwa i czasu.

Łączone przesyłki i palety

Ekologicznym, ekonomicznym i przede wszystkim sprytnym rozwiązaniem jest łączenie przesyłek kurierskich. Polega to na tym, że wszystkie paczki, które zamówił dany odbiorca, zostają umieszczone w jednej skrytce w punkcie odbioru. Mogą to być paczki od różnych nadawców – dzięki temu oszczędzamy miejsce w punkcie odbioru – mogą być tam umieszczone przesyłki dla większej liczby osób. Ostatnim ekologicznym rozwiązaniem jest stosowanie palet zamiast tradycyjnych kartonów. Takie rozwiązanie polecane jest przez firmy kurierskie, gdy wysyłamy przykładowo opony. Nie trzeba marnować kartonu na ich opakowanie. Wystarczy postawić je na paletach i owinąć czarną folią, którą można ponownie wykorzystać w przyszłości.

Zdj. główne: Ismael Paramo/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*